Informace, tipy

Jak vytáhnout klíště
Přisáté klíště je nejlépe odstranit pomocí speciálního háčku (dá se použít i elektrikářská krokosvorka). Zásadně klíště před vytažením neusmrcujte, pokud přenáší např. boreliózu, mohlo by do ranky během dušení vypustit původce tohoto onemocnění. Klíště odstraňte buď kýváním nebo kroužením, jedno v jakém směru. Ranku po kousnutí pak vydezinfikujte běžným antiseptikem. Pozor na jodové preparáty, u koček mohou vyvolávat alergické reakce.

 

Stříhání drápků
Stříhání drápků patří do často prováděných preventivních zákroků. Zvláště u malých lehkých pejsků s nedostatkem pohybu po tvrdém podkladu dochází v důsledku neobrušování k přerůstání drápků. Přerostlé drápky představují i zdravotní riziko. Pejskovi se špatně chodí, drápek může začít vrůstat do měkké tkáně polštářku, případně se může zalomit. Většinou stačí úprava 1x měsíčně. Často se majitelé obávají zastřižení drápku a krvácení. To se stává hlavně u dlouhých pigmentovaných (černých) drápků, kde není patrné drápové lůžko s prorůstající cévkou. Toto krvácení je nepříjemné, ale nijak zásadně omezující. Většinou stačí na chvilku přiložit tampón s antiseptikem a krvácení se rychle zastaví.

U všech plemen je nutné zkracovat tzv. paspárky, které mohou být i na zadních tlapkách, protože u nich nedochází k přirozenému obrušování vůbec.

Někteří majitelé trvají na stříhání drápků u koček. Tento zákrok doporučujeme jen v případě zdravotních problémů např. zarůstání drápků do polštářků, protože broušení drápků patří u koček k základním fyziologickým potřebám. U koček striktně domácích je proto potřeba zajistit dostatek vhodných a vhodně umístěných škrabadel.

 

Předoperační příprava
Pokud se chystáte se svým zvířetem na operační zákrok, je několik věcí, které je nutno dodržet. Ať už jde o jakýkoli chirurgický výkon, je u koček a psů nezbytná 12 hodinová hladovka a 2-3 hodiny bez vody před termínem operace. U malých savců je to trochu odlišné. U býložravých (morčata, křečci, osmáci) není potřeba hladovka vůbec. U králíků se doporučuje cca 1-2 hodiny předem odstranit seno z příbytku. Fretky a potkani vyžadují maximálně 2 hodinovou hladovku.

Ideální stav před operací je, když je zvíře pravidelně očkováno a odčervováno. Toto není možné vždy dodržet, proto prosíme, abyste o tom informovali svého ošetřujícího veterinárního lékaře. Vždy doporučujeme pro kočky uzavíratelnou funkční přepravku a pro psy i kočky teplejší ručník nebo deku s sebou.