Poradna

Pomocí tohoto formuláře můžete zaslat dotaz přímo do naší poradny.

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva


Dotaz:     Jak určit správnou dobu pro krytí fenky?

Odpověď: Pro určení optimální doby krytí je nutné zkombinovat výsledky více vyšetření. V první řadě je nezbytné znát délku cyklu fenky. Většina fen hárá přibližně 3 týdny a během 2. týdne dochází k ovulaci. Ta je provázena změnami v chování, v hladině hormonů, stejně tak změnami na vnějších i vnitřních pohlavních orgánech. Všechny tyto změny můžeme vizuálně i laboratorně detekovat.

Změny v chování: neposlušnost, aktivní vyhledávání psů, ochotu k páření, dávání ocasu na stranu.

Vnější pohlavní orgány: mění se elasticita přezky. 1. týden je většinou hodně oteklá a tuhoelastická, v době ovulace otok ustoupí a přezka je měkce elastická. Barva výtoku se mění během 1. týdne z krvavé na slámově žlutou během ovulace.

Vnitřní pohlavní orgány: vyšetřujeme vaginoskopicky pomocí tzv.spekula. Pozorujeme změny na sliznici pochvy a změny v průchodnosti a tvaru děložního krčku. Změny na poševní sliznici můžeme dále zjišťovat i mikroskopickým vyšetřením vaginálního výtěru.

Poslední možností je opakované stanovování hladin progesteronu, hormonu, který úzce souvisí s ovulací a podle výsledků je možné zachytit tzv.LH peak provázející ovulaci.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud chcete co nejpřesněji stanovit termín krytí, je potřeba vyšetření kombinovat a opakovat. Nejčastěji začínáme prvním vyšetřením 5. den od začátku hárání a další návštěvy plánujeme podle výsledků.

 

 

Dotaz:      U mé fenky jsem objevila bulku na bříšku, nebolí jí to a jinak vypadá zdravá. Je potřeba bulku odstranit?

Odpověď:    „Bulka“ na bříšku může být prakticky cokoliv. Od neškodné zánětlivé reakce např. po klíštěti, až po zhoubný nádor na mléčné žláze. Proto, abychom mohli rozhodnout o vhodné léčbě, je potřeba klinické vyšetření Vaší fenky. Velmi pravděpodobně bude také nutné provést tzv. cytologické vyšetření. Jedná se o odběr několika buněk přímo z bulky. Jedná se o minimálně bolestivý zákrok, který se provádí jehlou. Výsledky nám mohou pomoci v rozhodnutí o dalším postupu. Cytologie dokáže celkem spolehlivě odlišit zánětlivé a nádorové procesy. V případě potvrzení nádorového onemocněné je chirurgické odstranění metodou volby a to co nejdříve. Stejně jako v lidské medicíně i zde platí, že čím dříve nádor odstraníme, tím větší je šance na úplné uzdravení.