Kastrace feny

majakKASTRACE FENY

Kastrace fen patří na naší klinice mezi časté, standardně prováděné zákroky.

Existuje řada zdravotních i chovatelských důvodů proč fenu vykastrovat. Feny hárají většinou 2x ročně, menší plemena někdy častěji. Naopak u fen velkých plemen může být fyziologické i jedno hárání za rok. V době hárání jsou feny velmi atraktivní pro psy, kdy může dojít k nechtěnému nakrytí a případné nežádoucí březosti. Feny jsou navíc často neposlušné, utíkají a samy aktivně vyhledávají psy. Obtěžující může být i krvavý výtok, který hárání provází. To jsou hlavní chovatelské důvody, které vedou majitele k rozhodnutí pro kastraci.

Mezi zdravotní důvody patří prevence nádorů mléčné žlázy, prevence nádorového onemocnění vaječníků, dělohy a pochvy, prevence zánětů dělohy a hormonálních onemocnění spojených s pohlavním cyklem (např. cukrovka, zvýšená produkce růstového hormonu nebo hypersenzitivní reakce kůže na pohlavní hormony).

V jakém stáří kastrovat? Jako prevence rakoviny mléčné žlázy je kastrace účinná maximálně po prvním proběhlém hárání, doporučuje se kastrovat i dříve, než vůbec fena začne hárat, aby mléčná žláza nebyla vůbec pod vlivem estrogenů. Nejvhodnějším obdobím pro kastraci je doba mimo hárání a mimo případnou falešnou březost, tzn. většinou nejlépe 3-5 měsíců po proběhlém hárání.

Velmi rozšířené mezi lajky je tvrzení, že pro fenu je nutné, aby alespoň jedenkrát za život měla štěňata. Vědecky však není nijak podložené a březost fenu rozhodně v pozdějším věku nechrání před možnými patologickými stavy na pohlavním aparátu.

Poměrně velká skupina fen mívá falešnou březost. To je stav cca 2 měsíce po hárání, kdy fena, přestože není březí, hormonálně dokáže navodit stav, jakoby březí byla a očekávala narození štěňat, někdy dokonce nastane laktace. Falešnou březost provází výrazná změna chování feny a majitelé přicházejí s obavou, zda není nemocná. Majitelé se domnívají, že skutečná březost a kojení štěňat dokáží zabránit projevům falešné březosti, avšak jedinou spolehlivou prevencí je kastrace.

Kastrace je na naší klinice prováděna standardně odstraněním vaječníků i dělohy až k děložnímu krčku řezem na břiše v oblasti za pupíkem. Provádí se v celkové inhalační anestézii, proto je vhodné předoperační vyšetření (klinické, případně rozšířené o RTG, rozbor krve apod.) a to i u fen mladých a zdravých, abychom snížili rizika anestézie na co nejmenší míru.

Rekonvalescence po zákroku trvá 9 dní, v té době nosí feny tzv.“košilku“ z prubanu jako krytí operační rány, nebo případně ochranný límec, aby nedráždily operační ránu olizováním. 10. den se odstraňují stehy.

Ojediněle se vyskytující komplikací po zákroku je inkontinence (samovolné odkapávání moče), a to především u fen velkých plemen kastrovaných ve velmi mladém věku. Je způsobena nedostatečnou funkcí svěrače močového měchýře v důsledku poklesu hladiny přirozených estrogenů. Tento stav je nutné řešit medikamentózně a většina fen je poté plně bez obtíží. Někdy se vrátí tzv. štěněčí srst a fena obroste hustou jemnou srstí (převážně u dlouhosrstých plemen, jako jsou jezevčíci a kokršpanělé).

Některé kastrované feny mohou mít sklony k přibývání na váze. Tento stav je nutné řešit zvýšením fyzické aktivity a úpravou krmného režimu (k dostání je velký výběr krmiv pro kastrovaná zvířata).

V případě jakýchkoliv dotazů nebo pochybností ohledně kastrace Vaší feny nás neváhejte kontaktovat.