Odčervení

ODČERVENÍ

Psi

Velká koncentrace zvířat na relativně malém území Prahy, společné venčení v parcích a fakt, že někteří majitelé stále neuklízejí exkrementy svých zvířat, ani je pravidelně neodčervují, jsou hlavními důvody, proč velmi doporučujeme provádět preventivní odčervení Vašich zvířat proti vnitřním parazitům. Důležitý je správně provedený antiparazitární program ve štěněcím věku, tzn. v době, kdy je štěně ještě u matky. Štěňata se rodí s možnou infekcí škrkavkami, které jim může předat matka během březosti přes placentu nebo kojením. Z tohoto důvodu doporučujeme provést první odčervení ve 2 týdnech stáří (společně s matkou) a dále po 14 dnech do 2 měsíců stáří. Další odčervení následuje v 6. měsíci a pak 1x za 3-6 měsíců, stejně jako u dospělých zvířat. Schéma podávání se může lišit dle doporučení výrobce a typu odčervovací látky.

 

Kočky

Důvodem pro pravidelně prováděné odčervení u koček je jejich volný pohyb venku a lovecký způsob života. Stejně jako u štěňat platí možnost přenosu škrkavek od matky (zvlášť pokud není pravidelně odčervována). Preventivní odčervení se provádí ve věku 2, 4, 6 a 8 týdnů a dále většinou 1x za 3 měsíce. Pokud je kočka striktně domácí, je vhodnější provést preventivní koprologické vyšetření trusu 1krát ročně a případně odčervovat cíleně podle výsledků, protože riziko nákazy endoparazity je při tomto způsobu života minimální. Kočky lovící myši je třeba odčervovat častěji.

 

Existuje celá řada antiparazitárních přípravků. U štěňat a koťat používáme hlavně pasty, které se lépe aplikují. Pro dospělé jsou určeny tablety s různými účinnými látkami, ale je možné použít i pasty (využívají se hlavně u koček, tablety často odmítají). Novinkou pro kočky jsou tzv. spot-on aplikace, kdy se přípravek nakape na kůži v oblasti kohoutku a odpadá tak nepříjemná manipulace při podávání přípravků.

Může se stát, že Vaše zvíře odčervovací tablety zvrací, v tom případě je vhodné změnit účinnou látku a vybrat jinou tabletu, nebo použít pastu. Střídání přípravků doporučujeme také z důvodu omezení vzniku rezistence parazitů proti účinným látkám.