Výživa

VÝŽIVA

V oblasti výživy Vám dokážeme poradit, jak se zorientovat v široké nabídce krmiv na trhu a jak co nejlépe krmit Vašeho domácího mazlíčka.

V případě zdravotních problémů spojených s výživou nabízíme diagnostiku onemocnění a výběr vhodné diety. Můžete u nás zakoupit jak běžné krmivo, tak i veterinární terapeutické diety.

Nabízíme veterinární diety a krmiva renomovaných dodavatelů, např. Hill´s, Eukanuba, Purina, Royal Canin a Calibra, s možností objednání jakéhokoliv krmiva do 24 hodin.

 

Na zdraví Vašeho zvířete se podílejí tří hlavní faktory: genetika, vnější prostředí a výživa. Genetické založení, které je dané a ovlivnit ho nemůžete. Avšak další dva faktory, obzvlášť výživa, jsou ve Vašich rukách. Správnou výživou můžete zmírnit již probíhající onemocnění (týká se hlavně hypersenzitivních onemocnění), nebo dokonce zabránit propuknutí nemoci (např. v případě růstových onemocnění).

Dnes je na trhu obrovské množství stravy pro zvířata, které se liší složením a kvalitou. Zorientovat se v nabídce bývá pro laika obtížné. Záleží na Vás, jestli budete krmit konzervami, suchým krmivem, kapsičkami a nebo budete vařenou či syrovou stravu tzv. BARF připravovat doma. Každý způsob má své výhody i nevýhody.

Obecně platí, že kvalitní granule jsou vyváženou stravou, navíc jednoduchou na přípravu i skladování. Na druhé straně někdy nejsou pro zvířata chuťově tak atraktivní jako třeba strava vařená.

Pokud se rozhodnete pro granule, doporučujeme Vám zjistit, jestli má daná značka krmiva rozdělená podle věkových kategorií (kvalitní granule mají většinou dělení na kategorie puppy, junior, adult, mature a senior), zda rozděluje krmení podle velikosti plemene a jestli nabízí více příchutí. Orientačně Vám pomůže i cena, i když stoprocentně neplatí, že čím je krmení dražší, tím je i kvalitnější. Ale pokud stojí 10 kg granulí 200,- Kč, určitě kvalitní a plnohodnotnou výživu nezajistí. Granule můžete podávat suché, pro zvýšení chutnosti je lze namáčet ve vodě nebo ve vývaru.  Můžete je také kombinovat s konzervami nebo kapsičkami.

Pokud se rozhodnete pro vařenou stravu, nejenže budete přípravě věnovat více času, ale hlavně, abyste sestavili vyváženou plnohodnotnou denní dávku krmení, budete muset nastudovat alespoň základy o složení výživy (požadavky na obsah bílkovin, tuků, energie, vápníku a fosforu, podle věku, velikosti a rychlosti růstu plemene). K přípravě vybírejte vždy kvalitní suroviny. K vařené stravě je většinou nutné přidávat vitaminové a minerální směsi. Pokud si nejste jisti, že své zvíře krmíte správně, neváhejte a obraťte se na nás.

Současnou novinkou je krmení BARF, tzn. krmení syrovou stravou. Zjednodušeně se jedná o krmení syrovým masem, kostmi a syrovou zeleninou. Toto krmení se zatím jeví jako vhodné pro zvířata s prokázanou nežádoucí reakcí na komerční krmení a může pomoct při alergických kožních nebo střevních onemocněních. Nevýhodou je, že je to metoda náročná na čas i dostatečné prostory pro skladování zmraženého masa.