Čipování

ČIPOVÁNÍ ZVÍŘAT

Od 1. ledna 2020 je povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Od tohoto data by měl být na území České republiky označený každý pes.

Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině (tedy nejpozději v půl roce věku).

Mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.

Mikročip je povinný a jediný uznávaný způsob trvalého označení zvířat při jejich cestování do zahraničí. Platí pro psy, kočky a fretky.

Zavedení povinného označení všech psů na území ČR by mělo být přínosem zejména v těchto oblastech:

  • zjištění identity psa v případě potřeby kontrolních orgánů (SVS, PČR, Celní správa, obce atd.).
  • účinnější monitoring chovů a kontrola dodržování stanovených pravidel a předpisů (např. počtu držených zvířat, jejich věk, vakcinace, dodržování zoohygienických podmínek, zajištění pohody zvířat) a postih chovatelů v případě týrání zvířat,
  • umožnění kontroly při prodeji psů prostřednictvím obchodníků, jak z hlediska veterinárních, tak z hlediska finančních předpisů,
  • bude možné prokázat vlastnictví psa, což je velmi důležité v případě odcizených psů i v případě postihu vyplývajícího ze zodpovědnosti za psem způsobenou škodu (např. případy, kdy pes způsobí dopravní nehodu, psi pytláci atd.),
  • zatoulané řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, jeho návrat je operativnější.

Za psa bez označení od roku 2020 hrozí správní řízení s uložením pokuty až 20 000,-Kč, protože na psa bude pohlíženo, jako kdyby neměl platné očkování proti vzteklině. Na základě zmíněné novely veterinárního zákona je s účinností od 1. ledna 2020 očkování psa proti vzteklině platné pouze pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Není tedy možné tuto proceduru odkládat až do dalšího přeočkování. Pokud tak již chovatel neučinil, je nutné nechat psa označit nejpozději do konce roku 2019, jinak bude očkování považováno za neplatné. 

Na naší klinice čipujeme standardně štěňata a koťata už od 6 týdnů věku, většinou však současně s revakcinací ve věku 3 měsíců. Čipování je samozřejmě možné i kdykoliv později během života. Používáme mikročipy kompatibilní s mezinárodními čtečkami ve dvou velikostech. Větší pro velká plemena psů, menší pro malá plemena psů, kočky a fretky. Mikročip se aplikuje jehlou na levou stranu krku bez lokální anestézie. Zákrok je minimálně bolestivý a nemá žádné vedlejší účinky. Čipované zvíře registrujeme v národním registru čipovaných zvířat (www.narodniregistr.cz), který slouží k identifikaci zvířete i jeho majitelů v případě ztráty.