Dermatologie

DERMATOLOGIE:

Dermatologie je široká oblast veterinární medicíny, která kromě kožních onemocnění zahrnuje také problémy uší, drápů a análních váčků. Často se ukáže, že dermatologické onemocnění má svou příčinu jinde, např. v onemocnění endokrinního systému, v poruše imunitního systému apod. Z tohoto důvodu je pro další postup diagnostiky velmi důležitá podrobná anamnéza a kompletní klinické vyšetření.

K rutinním postupům na naší klinice patří mikroskopické vyšetření kožního seškrabu a trichoskopie neboli vyšetření chlupů. Tyto metody jsou velmi šetrné, rychlé a v mnoha případech vedou ke konečné diagnóze. V případě potřeby odebíráme vzorky z postižených míst na bakteriologickou a mykologickou kultivaci, včetně stanovení citlivosti na antibiotika (výsledky máme zhruba do 14 dnů). V indikovaných případech provádíme biopsii kůže v lokální anestézii, kdy vyjmeme bioptickou jehlou vzorek postižené oblasti a zasíláme ho na histologické vyšetření (výsledek je znám do 14 dnů). Speciální diagnostickou metodou při podezření na atopickou dermatitidu jsou kožní alergické testy, které provádíme ve spolupráci s laboratoří Labvet Praha.

Léčba dermatologických pacientů je většinou kombinací lokální a celkové terapie a často musí být dlouhodobá. V některých případech je dokonce nutná i celoživotní změna stravy, např. u hypersenzitivní reakce na krmivo.