Většina chovatelů koček dříve nebo později začne uvažovat o její kastraci.
Pokud jste i vy majitelem kočky, bude Vás zajímat, zda je tento preventivní chirurgický zákrok vhodný a kdy.
Kočka je polyestrické zvíře, což znamená, že její říje (tzv.“mrouskání“) probíhá opakovaně v cyklech od jara do podzimu, nedojde-li k březosti, projevy mrouskání se cca ve 3-4 týdenních intervalech opakují. Má-li kočka přístup ven, téměř jistě v této době zabřezne a můžete očekávat narození většinou 4-6 koťat. Pokud je kočka striktně domácí, spíše Vás budou obtěžovat vnější hlasité projevy říje, často celonoční mňoukání, válení se, protahování a dožadování se pozornosti (často tyto příznaky můžou připomínat onemocnění). Zabránění nechtěné březosti a zároveň obtěžujícím projevům říje jsou nejčastějšími chovatelskými důvody pro kastraci.
Zdravotní důvody pro kastraci jsou u koček velmi závažné. Největší nebezpečí pro nekastrované kočky představují nádory mléčné žlázy. U starších koček bývají časté a s velkou pravděpodobností zhoubné. Nádory, nebo jejich komplikace, mohou být příčinou smrti zvířete. Dále se můžeme setkat s patologickými stavy pohlavních orgánů – vaječníků, dělohy i pochvy, které bývají nejčastěji zánětlivé a nádorové povahy.
Zákrok, kterým se odstraňují oba vaječníky a celá děloha, provádíme jedním řezem v délce cca 2 cm na pravém boku, standardně v celkové anestézii. Kočku čeká předoperační klinické vyšetření, v indikovaných případech také odběr krve, případně RTG vyšetření. Operační řez z boku většinou nevyžaduje žádné pooperační krytí, stehy na tomto místě nedráždí k olizování a rána se hojí rychle. Ve výjimečných případech je nutné nasadit tzv.“košilku“, pružný pruban na tělo, příp. ochranný límec. Pooperační období trvá 9 dní, poté se odstraňují stehy. Venkovní kočky je nutné v této době držet doma.
Nejlépe je provést kastraci od 7 do 12 měsíce stáří, a to v období, kdy se kočka nemrouská. Kastrace se dá provést i v začátcích nechtěné gravidity.
Kastrované kočky mají sklon k přibývání na váze, u striktně domácích koček může být zvyšování váhy poměrně výrazné. Tukové zásoby se zpočátku ukládají do kožních řas na břiše, což majitele občas vyděsí a domnívají se, že se jedná nádorové „boule“.
Je potřeba upravit fyzickou aktivitu (u domácích koček zařazovat hry s lovením hraček, honičky po bytě, příp. přidat prolézačky a škrabadla) a změnit krmný režim s využitím dostatečného množství dostupné řady krmiv pro kastrovaná zvířata. V případě obezity jsou už na místě speciální veterinární diety pro redukci nadváhy. Pozor, i pamlsky se započítávají do denního příjmu energie!
S jakýmikoliv dotazy se neváhejte na nás obrátit, rádi Vám je zodpovíme.