Chovatelské důvody pro kastraci psa zdaleka nejsou tak časté, jako důvody pro kastraci feny. Jedná se hlavně o projevy dominantního chování, které souvisí s hladinou testosteronu. Jde o nežádoucí chování psa jak doma, tak venku. Doma se projevuje značkováním močí a poruchou chování, kterým chce dominantní pes převzít postavení vůdce smečky. Venku nejčastěji opět značkováním močí, dále pak zkoumáním (čichem a olizováním) míst, kde se venčily feny, případně jiní psi (toto chování je navíc často příčinou přenosu řady nakažlivých onemocnění např. psincového kašle nebo krvácivých střevních viróz). K nežádoucím projevům patří také konflikty se psy, které často končí rvačkou a kousným poraněním.
U štěňat to bývají zdravotní důvody. Vyskytuje se vrozené nesestoupení varlat (tzv.kryptorchismus), kdy nejsou uložená v šourku, ale v tříselném kanálu nebo v dutině břišní.
Postižené varle se musí chirurgicky odstranit, protože je vystaveno vyšší tělesné teplotě než fyziologicky v šourku a je velmi pravděpodobné, že později dojde k nádorovému bujení. U starších psů pak dochází velmi často k onemocnění prostaty, která se zvětšuje (příp. obsahuje cysty) a tlačí jak na krček močového měchýře, tak na konečný úsek tlustého střeva, a tímto tlakem způsobuje problémy s vyprazdňováním stolice a epizody krvavého výtoku z předkožkového vaku.
Kastrace je dále doporučována u nezhoubných nádorů žlázek, které obkružují konečník (ty jsou závislé na množství testosteronu) a při hrázkových kýlách.
Kastrace je zákrok, při kterém se drobným řezem odstraňují obě varlata. Zákrok se vždy provádí v celkové anestézii, někdy kombinované s anestézií lokální, aplikovanou do šourku. Relativně častou komplikací je pooperační otok šourku, který vzniká v důsledku volného prostoru v šourku, ale mizí spontánně do 2-4 dnů. Po operaci je nutné 9 dnů nosit ochranný límec, 10. den se vyndají stehy.
V jakém stáří kastrovat? Kastraci lze provést v každém věku psa, nejlépe však po dosažení pohlavní a tělesné dospělosti, tj. ve věku 12-18 měsíců podle velikosti psa.
Přibližně do 6 měsíců po kastraci klesá hladina testosteronu, takže změny v chování jsou pozvolné. Pes se většinou zklidní, je lépe ovladatelný a přestává vyvolávat konflikty. Pokud je stále problematický, je většinou nutná konzultace ohledně správného přístupu ze strany majitelů. Pozor! Ještě asi 14 dní po kastraci může být pes stále plodný, což je způsobené možným zbytkem spermií ve vývodných pohlavních cestách!
Kastrovaní psi mají sklon k obezitě, což je dáno zpomalením metabolismu v důsledku nízkých hladin testosteronu. Proto je důležité hmotnost zvířete kontrolovat, případně zvýšit jeho fyzickou aktivitu. V indikovaných případech je vhodný přechod na speciální stravu určenou pro kastrované jedince.
Pokud Vás cokoliv dalšího ohledně kastrace zajímá, kontaktujte lékaře naší veterinární kliniky.