Krytí, březost a porod u fen

GYNEKOLOGIE A PORODNICTVÍ

V oblasti gynekologie u fen řešíme na naší klinice nejčastěji doporučení optimálního termínu krytí.

Většina z nich má 3týdenní pohlavní cyklus, během 2. týdne dochází k ovulaci a za nejvhodnější dobu ke krytí se uvádí 9. – 13. den. Avšak v praxi existují velmi často individuální odchylky a ovulace probíhá dřív nebo později. Krytí se pak provádí v nevhodnou dobu a šance na zabřeznutí je pak malá.

Pro určení optimálního termínu krytí využíváme kombinace několika vyšetření. Nejprve zjišťujeme anamnézu feny, tzn. četnost hárání, pravidelnost a délku jednotlivých cyklů, vnější projevy říje, atraktivitu pro psy a svolnost k páření. Během následujícího klinického vyšetření zhodnotíme stav vnějších pohlavních orgánů (vulvy=přezky), charakter výtoku a provedeme vaginoskopické vyšetření, ze kterého získáme informace o stavu sliznice pochvy. Dále odebereme vzorek na vaginální cytologii a preparát hodnotíme mikroskopicky (dle buněčného nálezu zjistíme fázi cyklu). Posledním vyšetřením je laboratorní stanovení hladiny progesteronu v krvi. Výsledkem všech těchto vyšetření je doporučení vhodné doby pro krytí.

Kdy přijít? Doporučuje se 5. den od začátku hárání a dále za 2-3 dny.

Pokud jste začínající chovatelé, máte nezkušenou fenu nebo krycího psa, příp. se Vám z nějakého důvodu přirozené krytí nedaří, nabízíme možnost umělé inseminace. Odebrané čerstvé sperma aplikujeme feně intravaginálně. Je to rovněž dobrá příležitost k mikroskopickému vyšetření spermatu na orientační kvalitu ejakulátu. Protože má umělá inseminace nižší procento zabřeznutí než přirozené krytí,

je možné zvýšit úspěšnost jejím opakováním po 2 dnech.

Většina fen rodí bez komplikací zhruba kolem 63. dne gravidity. Vytvořte jim předem vhodné a klidné porodní místo, aby si na ně mohly zvyknout.

Blížící se porod má celkem spolehlivé projevy. Většina fen přestane přijímat krmení, začne být neklidná a objeví se výtok hustého hlenu z pochvy. Dobrým signálem bývá pokles tělesné teploty, proto doporučujeme začít pravidelně 1x denně měřit rektální teplotu od 10. dne před termínem porodu. Výrazný pokles teploty cca o 1,5 – 2 °C je znamením, že k porodu dojde do 24 hodin.

Když u feny přejde fáze otevírací do fáze vypuzovací, objeví se zřetelné stahy a dochází k porodu. V této fázi nastávají nejčastěji komplikace. Štěně může být příliš velké nebo ve špatné poloze. Kdy je nutné zasáhnout? Pokud fena intenzivně tlačí víc jak 30 minut a k porodu plodu přesto nedchází, když se objeví zelený výtok (signalizuje odloučení placenty a štěně začíná být ohrožené dušením) a když je fena bez kontrakcí déle než 2 hodiny a nenarozená štěňata jsou stále v děloze. V případech, kdy není možné pokračovat v porodu přirozenou cestou, je nutné provést císařský řez.

Pokud uvažujete o březosti feny a máte nějaké dotazy, obavy či nejasnosti, objednejte se k nám na konzultaci.