OŠETŘENÍ PROTI VNĚJŠÍM PARAZITŮM
Do preventivní péče spadá ošetření proti zevním parazitům. Těch je celá řada, nejčastěji jsou to blechy a klíšťata, ale setkat se můžete i se zákožkou svrabovou, trudníkem, dravčíkem nebo na konci léta se sviluškami.
Psi i kočky by měli být celoročně chráněni proti blechám, které se nevyskytují sezónně, ale po celý rok, a mohou způsobovat velmi svědivé kožní onemocnění. Navíc bývají mezihostiteli tasemnic a samozřejmě jsou přenosné i na lidi. Pokud se proti blechám nezasáhne rychle, je jejich likvidace obtížná, časově i finančně náročná, protože bleší vajíčka a tzv. kokony (období, kdy se kuklí) žijí v prostředí mimo tělo hostitele a jsou velmi odolné vůči dezinfekčním prostředkům. Je nejen nutné opakovaně ošetřovat zvíře, ale také asanovat prostředí.
Nepříjemnými parazity jsou klíšťata, jejichž kousnutí někdy vyvolává lokální zánětlivou reakci, a navíc přenášejí řadu infekčních onemocnění (lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu, krevní parazity-anaplasmy, babésie atd.). Žijí sezónně se dvěma vrcholy výskytu, většinou na jaře, v pozdním létě a na podzim.
Při cestách do zahraničí, hlavně do oblasti jižní Evropy (Itálie, Španělsko, jižní Francie apod.) je důležité zvířata preventivně chránit proti dirofilarióze, což je tzv.srdeční červivost vyvolaná oblými červy, parazitujícími většinou v srdci a plicních cévách.
V současnosti je na trhu celá řada kombinovaných antiparazitárních přípravků. Záleží jen na Vás, kterou formu si vyberete. Existují obojky, jejichž velkou výhodou je jejich fungování po celou sezónu klíšťat a jsou velmi dobře účinné. Nevýhodou je, že mohou vyvolávat lokální svědivé reakce a v zimě nechrání proti blechám. Obojky nedoporučujeme používat pro venkovní kočky, které by se za něj mohly během toulání zachytit.
Dále jsou to tzv. spot-on přípravky, které se aplikují na kůži, většinou mezi lopatky. Zvířata je většinou velmi dobře snášejí, ale jejich účinnost je ve srovnání s obojky výrazně kratší, takže je nutné jejich použití opakovat. Novinkou jsou protibleší a protiklíšťové tablety, které jsou účinné a velmi vhodné pro zvířata s citlivou kůží.
Volně dostupná je celá řada sprejů, šampónů a pudrů s antiparazitárním účinkem, ale jejich použití je nutné vždy konzultovat s veterinárním lékařem. Jednak mají jen jednorázový a omezený účinek a řada z nich je pro kočky toxická.
Pokud zjistíte, že se Vaše zvíře drbe, kouše nebo škrábe, Vaši návštěvu u veterinárního lékaře neodkládejte.